Tipy pre krásne zábery s dronom

Mať dobre zvládnuté praktické zručnosti pilotovania UAV (rozumej dron) je super, to Vám ale vôbec nezaručí krásne fotografie ani video, a práve to je najčastejším cieľom lietania s UAV. Preto som nižšie vypísal zopár dobrých tipov ktoré pomôžu zlepšiť Vašu tvorbu:

Lietajte dozadu.

Chcete urobiť pekný nájazd z výšky smerom na postavu modelky stojacu na kraji útesu ktorý bičujú vlny….alebo inak povedané, záber z celku do detailu? Niektoré manévre ako tento je veľmi obtiažne ak teda vôbec (UAV klesá pomalšie ako stúpa) možné urobiť lietaním dopredu, dokonca ani vysoký skill pilotovania nemusí byť postačujúci. Navyše keď lietate dozadu (hlavne pri športovom móde) pred kameru nelezú vrtuľky. Tento pohyb môžete v mnohých prípadoch navyše znovu spätne reverznúť v post-produkcii, takže jednoducho vytvoríte dojem nájazdu… Obdobne tento postup môžeme aplikovať aj pri záberoch hore/dolu.

Eliminujte prudké pohyby

Nieje nič otravnejšie ako keď krásnu panorámu východu slnka preruší prudký tilt (sklon kamery) smerom dolu, a následné prudká otočka o 180°. Takéto prudké pohyby do videa nepatria, sú pre diváka ako facka. Navyše pri veľmi necitlivom krútení páčkami ovládača a v kombinácii so správnym vetrom hrozí pád UAV. Buďme citlivý k našim domácim miláčikom :).

Načo Lietať vysoko?

Pokiaľ nerobíte kartografické práce nemá význam lietať do extra výšky kde navyše nemáte čo robiť. Prečo? Tie najlepšie fotografie a videá nevznikajú z astronomických výšok ale dobrým plánovaním. To znamená sledovať počasie, predvídať pohyb slnka, mať zmapovaný terén, urobiť si skúšobné lety atď….

Šetrite Čas

Dĺžka letu je závislá od výdrže batérie a počasia. To prvé spravidla vydrží max 30min, a pri počasí nikdy nemáme 100% istotu. Vzácne chvíle zlatej hodinky  trvajú len zopár 10tok minút. Preto nahrávam efektívne, teda napríklad keď s dronom vzlietam a tiltujem zároveň hneď na štart mám dobrý záber, ďalej keď klesám, alebo najčastejšie keď sa vraciam aby som zopakoval určitú dráhu. Maximalizujem čas, nahrávanie nevypínam, a 90% z jedného záberu je čistý použiteľný materiál.

Západ / východ

Ak chcem krásny záber v iný čas proste nelietam pretože krásny nebude. Západ a východ. Bodka. Ale, ak nemáte na výber, tak za plného slnečného dňa lietajte proti slnku, vďaka tieňom sa Vám oveľa viac prekreslí reliéf povrchu, a obraz získa na plasticite, kdežto opačne to bude proste trash…

Pilotujte z tieňa

Asi málokto si môže dovoliť kúpiť poriadny crystal sky monitor ktorý ma tak vysokú svietivosť že bez problémov vidí obraz aj priamo na ostrom slnku. To je jeden dôvod prečo pilot zalezie do tieňa – aby videl na tablet/telefón. V druhom sa skrýva trochu huncútstva. Veľakrát potrebujem dobrý výhľad a hlavne signál na dron tak sa „zakomponujem do scény“. Schovám sa do tieňa, za strom – tam sa akoby stratím, a skutočne. Vo výslednom videu lietam priamo nad sebou ale na zábere vôbec nie som vidieť. Paráda.

Máte 4k? Nahrávajte 4K

Využívajte maximálnu možnú kvalitu nahrávania. Ja mám DJI PH 4 ADV a nahrávam len 4K. Prináša obrovské obrazové výhody, lepšie farby, ostrosť, všetko toto stojí za tie náročnejšie HW nároky na PC. Akonáhle prepnem do FHD kvalita ide rapídne dolu, DJI PH 4 ADV ako aj mnohé iné UAV majú senzor primárne dimenzovaný na 4K zábery. Ak chcete točiť do FullHD kúpte si iný stroj.

Letové režimy

Panoráma, tracking, steady shot… Všetko toto sú úžasné veci ktoré nielen uľahčia lietanie, ale pri správnej kombinácii pridajú to správne filmové korenie do málo šťavnatých záberov. Keď som si kúpil UAV, ihneď po prečítaní manuálu som si viackrát vyskúšal všetky režimy, a zisťoval ako fungujú, aké majú limity ap. Z tejto fantastickej polhodinky ťažím dodnes.

Verím že minimálne zopár tipov si osvojíte. Nebojte sa experimentovať a nezabúdajte, bezpečnosť na prvom mieste. Veľa zdaru.

2018-07-29T21:08:39+01:00