Creeping they’re she’d. Air fruit fourth moving saw sixth after dominion male him them fruitful.

Instagram
Follow us

© 2023. Dronista.sk

8 tipov pre lepšie videá dronom

Mať dobre zvládnuté praktické zručnosti pilotovania UAV (rozumej dron) je super, to ti ale vôbec nezaručí krásne fotografie ani video, a práve to je najčastejším cieľom lietania s UAV. Preto som nižšie vypísal zopár dobrých tipov ktoré pomôžu zlepšiť tvoju tvorbu:

Lietajt dozadu

Chceš urobiť pekný nájazd z výšky smerom na postavu modelky stojacu na kraji útesu ktorý bičujú vlny….alebo inak povedané, záber z celku do detailu? Niektoré manévre ako tento je veľmi obtiažne ak teda vôbec (UAV klesá pomalšie ako stúpa) možné urobiť lietaním dopredu, dokonca ani vysoký skill pilotovania nemusí byť postačujúci. Navyše keď lietaš dozadu (hlavne pri športovom móde) pred kameru nelezú vrtuľky. Tento pohyb môžeš v mnohých prípadoch navyše znovu spätne reverznúť v post-produkcii, takže jednoducho vytvoríš dojem nájazdu… Obdobne tento postup môžeme aplikovať aj pri záberoch hore/dolu.

Eliminuj prudké pohyby

Nieje nič otravnejšie ako keď krásnu panorámu východu slnka preruší prudký tilt (sklon kamery) smerom dolu, a následné prudká otočka o 180°. Takéto prudké pohyby do videa nepatria, sú pre diváka ako facka. Navyše pri veľmi necitlivom krútení páčkami ovládača a v kombinácii so správnym vetrom hrozí pád UAV. Buďme citlivý k našim domácim miláčikom :).

Načo Lietať vysoko?

Pokiaľ nerobíš kartografické práce nemá význam lietať do extra výšky kde navyše nemáš čo robiť. Prečo? Tie najlepšie fotografie a videá nevznikajú z astronomických výšok ale dobrým plánovaním. To znamená sledovať počasie, predvídať pohyb slnka, mať zmapovaný terén, urobiť si skúšobné lety atď….

Šetri čas

Dĺžka letu je závislá od výdrže batérie a počasia. To prvé spravidla vydrží max 30min, a pri počasí nikdy nemáme 100% istotu. Vzácne chvíle zlatej hodinky trvajú len zopár 10tok minút. Preto nahrávam efektívne, teda napríklad keď s dronom vzlietam a tiltujem zároveň hneď na štart mám dobrý záber, ďalej keď klesám, alebo najčastejšie keď sa vraciam aby som zopakoval určitú dráhu. Maximalizujem efektívny nahrávací čas, nahrávanie nevypínam, a 90% z jedného záberu je čistý použiteľný materiál.

Západ / východ slnka

Ak chcem krásny záber s emóciou v iný čas proste nelietam pretože taký nebude. Západ a východ. Bodka. Ale, ak nemáš na výber, tak za plného slnečného dňa lietajte proti slnku, vďaka tieňom sa Vám oveľa viac prekreslí reliéf povrchu, a obraz získa na plasticite, kdežto opačne to bude …

Dronuj z tieňa

Asi málokto si môže dovoliť kúpiť poriadny crystal sky monitor, ktorý ma tak vysokú svietivosť že bez problémov vidí obraz aj priamo na ostrom slnku. To je jeden dôvod prečo pilot zalezie do tieňa – aby videl na tablet/telefón. V druhom sa skrýva trochu huncútstva. Veľakrát potrebujem dobrý výhľad a hlavne signál na dron tak sa „zakomponujem do scény“. Schovám sa do tieňa, za strom – tam sa akoby stratím, a skutočne. Vo výslednom videu lietam kúsok za sebou ale na zábere vôbec nie som vidieť. Paráda.

MÁŠ 4K? nahrávaj 4K

Využívaj maximálnu možnú kvalitu nahrávania. Ja mám DJI mavic 2 pro a nahrávam len 4K. Prináša obrovské obrazové výhody, lepšie farby, ostrosť, všetko toto stojí za tie náročnejšie HW nároky na PC. Akonáhle prepnem do FHD kvalita ide rapídne dolu, DJI PH 4 ADV ako aj mnohé iné UAV majú senzor primárne dimenzovaný na 4K zábery. Ak chcete točiť do FullHD kúpte si iný stroj. To sa týka aj fotiek, prosím nefoť do 16:9 režimu. Ďakujem :-D.

Letové režimy

Panoráma, tracking, steady shot… Všetko toto sú úžasné veci ktoré nielen uľahčia lietanie, ale pri správnej kombinácii pridajú to správne filmové korenie do málo šťavnatých záberov. Keď som si kúpil UAV, ihneď po prečítaní manuálu som si viackrát vyskúšal všetky režimy, a zisťoval ako fungujú, aké majú limity ap. Z tejto fantastickej polhodinky ťažím dodnes.

Verím že minimálne zopár tipov si osvojíte. Nebojte sa experimentovať a nezabúdajte, bezpečnosť na prvom mieste. Veľa zdaru.

Share this

Leave a comment:

Posledné články
8 tipov pre lepšie videá dronom
Kategórie
Sledujte nás